Floating to jeden z bardziej uniwersalnych zabiegów relaksujących, na który możemy się zdecydować m.in. w profesjonalnych gabinetach SPA. Uczestnicy sesji floatingowej kładą się na wodzie w specjalnie przygotowanej kabinie i unoszą się na jej powierzchni. To przydatna kuracja szczególnie w przypadku kobiet w ciąży (w II i III trymestrze), ale też sportowców. Floating pomoże nam w szybszej regeneracji organizmu, wyeliminowaniu bólu kręgosłupa czy też poprawie samopoczucia i pozbycia się nadmiaru stresu oraz zmęczenia. Nic dziwnego, że popularność omawianego zabiegu rośnie z każdym kolejnym miesiącem. Wystarczy znaleźć dla siebie odpowiednie centrum SPA, zapisać się na wizytę i cieszyć się błogim relaksem. Cała kuracja upłynie nam w bardzo przyjemnej atmosferze, więc z pewnością warto namówić na nią swoich znajomych.
Czym tak właściwie jest floating?
Wspomniany wyżej zabieg odbywa się w kapsule floatingowej, którą inaczej nazywamy kapsułą sensoryczną lub odpływową. Na całe szczęście ta usługa jest coraz bardziej rozpowszechniona, więc nie powinniśmy mieć żadnych trudności z tym, aby zapisać się na wizytę w dogodnym terminie i spróbować swoich sił.
Nowocześnie zaprojektowane urządzenie jest wypełnione roztworem wody z solą EPSOM. To pozwala nam na pełen relaks, maksymalne odprężenie i pozbycie się uczucia stresu oraz zmęczenia. W ten sposób wrócimy do doskonałej formy psychicznej, a przy okazji zadbamy o duży obszar własnego ciała. W trakcie floatingu unosimy się na wodzie (ma ona około 30 cm głębokości), a jej temperatura odpowiada temperaturze ludzkiej skóry, więc na pewno nie będziemy odczuwać z tego tytułu żadnego dyskomfortu. Godne podkreślenia jest to, że kabina, w której się znajdziemy jest dźwiękoszczelna, dlatego też nic nie będzie nam przeszkadzać i postawimy na pełen wypoczynek dla swojego mózgu. Co ważne na floating mogą się zdecydować również osoby cierpiące na klaustrofobię, chociaż warto oczywiście udać się na taki zabieg ze wsparciem ze strony rodziny lub z jakimś bliskim znajomym, aby poczuć się nieco pewniej. Wiedzmy o tym, że kabina jest przestronna, nie musimy przykrywać jej wieka i w dowolnym momencie możemy z niej wyjść lub włączyć światło.
Floating – jak przygotować się do sesji?
Przygotowania do sesji floatingowej nie są zbyt skomplikowane. Najwięcej problemów mogą mieć panie, które tuż przed planowanym zabiegiem udały się na depilację. W tym przypadku warto odczekać minimum 2 dni, tak aby nasza skóra nie była podrażniona i zaczerwieniona. W innym przypadku mogłoby dojść m.in. do pojawienia się uczucia pieczenia. Na sesję weźmy ze sobą:
- klapki,
- ręcznik,
- preparat do demakijażu,
- żel pod prysznic,
- zatyczki do uszu.
W zdecydowanej większości przypadków wystarczą nam klapki i ręcznik, ponieważ wszystkie inne rzeczy (również suszarka do włosów) są zwykle udostępniane w profesjonalnych centrach SPA. Zawsze można to najpierw sprawdzić na stronie internetowej wybranego centrum lub też zadzwonić do jego pracowników i dopytać o szczegóły.
Dla kogo przeznaczona jest sesja floatingowa?
Sesja floatingowa jest przeznaczona praktycznie dla każdej osoby, która odczuwa potrzebę zregenerowania organizmu i oddania się błogiemu wypoczynkowi w klimatycznej atmosferze. Miejmy świadomość tego, że podczas takiego zabiegu nie będą nam potrzebne umiejętności pływackie, a więc jeśli nie umiemy pływać, nie martwmy się tym za bardzo. Wystarczy, że zachowamy pełen spokój i dostosujemy się do wskazówek pochodzących od pracowników. Jeśli zajdzie taka potrzeba możemy sięgnąć m.in. po podgłówek, co z pewnością zwiększy nasz komfort psychiczny.
Pierwsza wizyta w kapsule floatingowej może przebiegać w bardzo zróżnicowany sposób. Jest to zależne od indywidualnych odczuć uczestników sesji. Niektórzy bardzo szybko się do tego przystosowują, a inni na samym początku nie za bardzo wiedzą, co dzieje się z ich ciałem. Po paru minutach uczucie dezorientacji minie i będziemy czerpać z sesji sporą przyjemność. Warto poczuć to na własnej skórze.
Floating jest wskazany m.in. w II oraz III trymestrze ciąży. Ze względów ostrożności powinno się unikać takich zabiegów w I trymestrze ciąży. Oczywiście dużo zależy tutaj od konsultacji medycznej i ewentualnych przeciwwskazań zdrowotnych, dlatego też panie w ciąży nigdy nie powinny działać na własną rękę. Taka kuracja może okazać się pomocna przy:
- bólach kręgosłupa,
- bólach pleców,
- odprężeniu mięśni,
- bólach stawów.
To dobra informacja nie tylko dla kobiet w ciąży, ale też dla sportowców, którzy wracają do pełnej sprawności po licznych urazach lub też chcą się udanie przygotować do ważnych treningów i zawodów.
Floating – na co trzeba uważać? Co warto wiedzieć na temat sesji?
Osoby zastanawiające się od dłuższego czasu nad skorzystaniem z kapsuły floatingowej powinny wiedzieć, że jest to zabieg higieniczny, a woda w kapsule jest sterylna i dokładnie oczyszczana przy pomocy lamp UV, nadtlenku wodoru i szkła aktywowanego.
Podczas sesji floatingowej możemy się kompletnie zrelaksować, co w niektórych przypadkach ułatwia zaśnięcie. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby w trakcie takiego zabiegu spać i zapomnieć o otaczającym nas świecie. Szacuje się, że jedna godzina spędzona w kapsule floatingowej (standardowa długość) odpowiada czterem tradycyjnym godzinom snu w łóżku. W trakcie floatingu nie powinniśmy jednak:
- dotykać oczu,
- kłaść się na brzuchu,
- nurkować,
- pić wody z kapsuły.
Dostosujmy się do tych zasad, a zabieg przebiegnie bez żadnych przykrych niespodzianek i z chęcią zapiszemy się na niego po raz kolejny, namawiając do tego swoich bliskich. Podstawowe przeciwwskazania do przeprowadzenia takiego seansu to: I trymestr ciąży, podrażnienia skóry, poważne uszkodzenia skórne, menstruacja, rozrusznik serca, choroby psychiczne, świeży tatuaż lub kolczyk, nowotwory skóry, stan po spożyciu alkoholu lub środków odurzających i zapalenie ucha. Jedna sesja floatingowa powinna nas kosztować około 100-150 złotych.
Floating – krótkie podsumowanie
W tym miejscu przejdziemy do krótkiego podsumowania artykułu o floatingu. To popularna sesja, na którą warto się zdecydować w przypadku chęci osiągnięcia pełnego odprężenia i szybszej regeneracji organizmu. Seans odbywa się w specjalnie przygotowanej kabinie, w której znajduje się roztwór wody z solą EPSOM. Całość opiera się na tym, że kładziemy się na wodzie (ma ok. 30 cm głębokości) i unosimy się na jej powierzchni.
Co istotne kabina, w której będziemy się znajdować jest dźwiękoszczelna, dlatego pozwala nam to na osiągnięcie pożądanego relaksu i wyciszenia. Na floating mogą się zdecydować m.in. osoby, które nie umieją pływać, ale też te cierpiące na klaustrofobię (możliwość szybkiego wyjścia z kabiny i włączenia światła, brak konieczności domykania wieka i przestronność kabiny).
Przygotowując się do sesji floatingowej nie zapomnijmy zabrać ze sobą ręcznika, zatyczek do uszu, preparatu do demakijażu, i żelu pod prysznic. Przydadzą się też klapki i suszarka do włosów (niektóre sprzęty i akcesoria będą dostępne na miejscu). Jeśli mamy za sobą zabieg depilacji odczekajmy przynajmniej 2 dni, tak aby nie doprowadzić do pojawienia się uczucia pieczenia i zaostrzenia podrażnień skóry.
Sesja floatingowa jest wskazana m.in. w przypadku kobiet w II i III trymestrze ciąży (bez przeciwwskazań zdrowotnych, więc skonsultujmy to ze specjalistą). Dzięki temu panie mogą liczyć na wyeliminowanie bólu pleców, stawów i kręgosłupa. Ponadto jest zalecana sportowcom po przebytych urazach i chcącym doprowadzić do szybszej regeneracji mięśni.
Floating to bardzo higieniczny zabieg, a woda jest dokładnie oczyszczana przy pomocy nadtlenku wodoru, szkła aktywowanego i lamp UV. Podczas seansu możemy bezpiecznie zasnąć, lecz nie dotykajmy oczu, nie kładźmy się na brzuchu i nie próbujmy nurkować. Jedna godzina w kapsule (standardowa długość) odpowiada 4 godzinom tradycyjnego snu. Koszt sesji waha się w granicach 100-150 złotych, a przeciwwskazaniami do jej wykonania są: choroby psychiczne, I trymestr ciąży (ze względów ostrożności), rozrusznik serca, zapalenie ucha, nowotwory i poważne uszkodzenia skóry, świeży tatuaż i kolczyk, menstruacja, podrażnienia skóry i stan po spożyciu alkoholu lub środków odurzających.
Floating to naprawdę rewelacyjna metoda relaksacji, którą każdy powinien wypróbować! Ten artykuł świetnie wyjaśnia jego zalety i dla kogo jest polecany.