Koło barw pomaga nam w tworzeniu niesamowitych i starannie dopracowanych kompozycji. Przydaje się nam m.in. w domach, mieszkaniach, biurach, gabinetach i wielu innych miejscach. Każdy z nas ma swoje indywidualne wrażenia estetyczne, ale w niektórych sytuacjach warto korzystać ze sprawdzonych schematów, dzięki którym możemy sobie pozwolić na ciekawą i spójną aranżację wnętrz. Wspomniane koło barw umożliwia nam uporządkowanie barw, które towarzyszą nam praktycznie na każdym etapie życia. W ten sposób możemy się dowiedzieć jak powstają barwy i jakie kolory udanie się ze sobą łączą. Oryginalne koło barw zostało stworzone przez Ewalda Heringa, który zasłynął własną teorią widzenia barw. Mogliśmy na nim wyróżnić cztery kolory: czerwony, żółty, niebieski i zielony. To solidna podstawa do mieszania się i powstawania zupełnie nowych kolorów.
Koło barw – kiedy możemy po nie sięgnąć?
Koło barw pełni nieocenioną rolę w życiu każdego dorosłego człowieka. Sięgamy po nie m.in. przy wyborze koloru ścian, obrazów czy też odzieży. W ten sposób w wybranej przez nas palecie barw nie będzie miejsca na chaos i nieporządek. Będziemy w stanie przygotować się do ważnego spotkania rodzinnego lub biznesowego czy też dobrać dodatki do poszczególnych pomieszczeń i zaaranżować kolejne wnętrza. Oczywiście jeśli nie będzie nam to wychodziło zawsze możemy skorzystać ze wsparcia projektanta wnętrz.
Koło barw najczęściej wykorzystuje się podczas doboru stylizacji (zarówno codziennej, jak i tej na nieco bardziej uroczystą okazję). To ważne szczególnie w przypadku kobiet, które zawsze chcą pięknie wyglądać i stawiają na pasujące do siebie elementy garderoby. Dzięki temu dowiemy się jakich połączeń unikać i co spodoba się osobom, na którym najbardziej nam zależy.
Umiejętne zestawienie kolorów jest również jak najbardziej wskazane w przypadku urządzania własnego mieszkania lub biura. To szansa na to, iż w aranżowanym pomieszczeniu zapanuje ład i niepowtarzalny klimat. Pomoże nam to np. w wykonywaniu obowiązków służbowych i wpłynie korzystnie na nasze samopoczucie. Koło barw jest chętnie wykorzystywane przez wielu artystów, którzy w ten sposób zdobywają nowe umiejętności, eliminują potencjalne błędy i uczą się wywoływać w odbiorcach określone emocje.
Co zawiera w sobie koło barw? Na czym skupić uwagę?
Omawiane koło barw niesie za sobą wiele zalet. Barwy, które się tam znajdują możemy ze sobą zestawiać na różne sposoby, w zależności od tego, kiedy po nie sięgamy i jakie są nasze cele. Najlepiej działać w porozumieniu z profesjonalistami, tak aby mieć pewność, że nie narazimy się na żadne błędy. Na starannie wykonanym kole barw zauważymy barwy:
- podstawowe – to przede wszystkim kolor czerwony, żółty i niebieski, chociaż bardzo często do tej grupy zalicza się także barwę zieloną (będącą połączeniem żółci i niebieskiego). Mieszając je w różnych proporcjach możemy uzyskać przeróżne barwy oraz tonacje. Co ważne rzadko kiedy takie barwy występują w naszych wnętrzach w czystej postaci,
- analogiczne – w tym przypadku mówimy o barwach, które na kole znajdują się tuż obok siebie, więc trudno byłoby ich nie zauważyć. Inaczej nazywa się je kolorami pokrewnymi. W tym miejscu wyróżniamy m.in. żółć i zieleń, ale też niebieski i fiolet. Barwy analogiczne okażą się dla nas doskonałym wyborem w dniu, w którym zdecydujemy się na malowanie ścian. Tym sposobem uzyskamy efektowne aranżacje, które jednocześnie nie będą zbyt krzykliwe i ekstrawaganckie,
- dopełniające – to te barwy, które na kole leżą po przeciwnych stronach, więc najczęściej uznaje się je za kontrasty. Ich połączenie przyciąga jednak ludzki wzrok, chociaż musimy na to uważać, gdyż potrzebne są w tym zakresie spore umiejętności i doświadczenie. Przykładem kolorów dopełniających jest np. zieleń i czerwień lub niebieski i pomarańczowy. Jeśli chcemy na nie postawić, zróbmy to w nowocześnie aranżowanych pomieszczeniach i skonsultujmy to z fachowcami,
- monochromatyczne – to odcienie tego samego koloru, które pozwalają nam na urządzenie wnętrz w sposób spójny, uporządkowany, klimatyczny, stonowany i klasowy.
Jak widać koło barw dostarcza nam wielu przydatnych informacji, dlatego postarajmy się w nie zagłębić, a na pewno wyciągniemy wartościowe wnioski, z których będziemy korzystać przez całe życie.
Koło barw – co z barwami zimnymi i ciepłymi?
Jeśli zajmujemy się już kołem barw powinniśmy poszerzyć swoją wiedzę na temat barw zimnych oraz ciepłych. To nic innego, jak wrażenia, które wywołują określone kolory na palecie barw. Barwy ciepłe kojarzą się nam z dobrą pogodą i humorem, wysoką temperaturą, światłem, słońcem i komfortem psychicznym. Zaliczymy do nich przede wszystkim:
- czerwień,
- pomarańczowy,
- różne odcienie żółci,
- beż,
- kremowy.
Na przeciwnym biegunie znajdują się natomiast barwy zimne, wśród których wyróżnimy niebieski (wraz z kilkoma odcieniami), błękit, zieleń (częściowo), fiolet i szarość. Zimne kolory kojarzą nam się z lodem, niską temperaturą, chłodem, surowym klimatem, wodą i zimą.
Jak zabrać się za aranżację mieszkania z kołem barw?
Aranżacja mieszkania z kołem barw jest dużo prostsza do zrealizowania, więc nic dziwnego w tym, że po omawiane koło sięga obecnie tak szeroka grupa osób. Oczywiście najlepiej zrobić to z jakimś wyspecjalizowanym fachowcem, aby po drodze uniknąć poważnych wpadek.
W trakcie aranżacji kolejnych pomieszczeń szczególnie przydatna okaże się znajomość barw zimnych i ciepłych, gdyż w ten sposób uda się nam stworzyć miejsce optymistyczne, przytulne, rodzinne i kojarzące się z wakacyjnym klimatem. Dzięki temu będziemy się mogli swobodnie zrelaksować i odprężyć po męczącym okresie w pracy.
Koło barw – krótkie podsumowanie
W tym miejscu zajmiemy się krótkim podsumowaniem artykułu o kole barw, które w oryginalnej wersji zostało stworzone przez Ewalda Heringa (twórcę własnej teorii widzenia barw). To właśnie na tym kole wystąpiły cztery barwy, a mianowicie czerwień, żółć, zieleń i niebieski. To podstawa do mieszania się i powstawania nowych kolorów.
Wspomniane wyżej koło barw przydaje się m.in. w doborze koloru ścian, wyborze codziennej i bardziej uroczystej stylizacji czy też przy urządzaniu wymarzonego mieszkania i w pracy artysty. Dzięki temu jesteśmy w stanie wywołać w odbiorcach określone emocje lub też uniknąć chaosu i nieporządku.
Musimy mieć świadomość tego, że koło barw jest źródłem wielu cennych informacji. Znajdziemy na nim barwy podstawowe (przede wszystkim czerwień, żółć i niebieski, chociaż często zalicza się tutaj również zieleń – to właśnie mieszając te barwy w odpowiednich proporcjach można uzyskać nowe kolory i tonacje), analogiczne (barwy znajdujące się obok siebie, np. żółć i zieleń oraz niebieski i fiolet – sprawdzają się przy malowaniu ścian), dopełniające (barwy znajdujące się po przeciwnych stronach, np. zieleń i czerwień oraz niebieski i pomarańczowy – do nowocześnie aranżowanych pomieszczeń) oraz monochromatyczne (odcienie tego samego koloru).
Biorąc pod lupę koło barw musimy też wspomnieć o barwach zimnych i ciepłych. Do tej pierwszej grupy zaliczymy m.in.: niebieski, błękitny, zielony, fioletowy i szary. W drugiej natomiast znajdą się żółć, czerwień, kremowy, beżowy i pomarańczowy. Ciepłe kolory kojarzą się nam z dobrą pogodą i humorem, światłem, słońcem i wysoką temperaturą. Zimne kolory oznaczają dla nas chłód, lód, wodę, zimę i surowy klimat. Znajomość takich barw przyda się zwłaszcza przy samodzielnej aranżacji mieszkań. Dzięki temu jesteśmy w stanie stworzyć optymistyczne, przytulne, klimatyczne i odprężające miejsce. Jeśli nie wiemy jak się za to zabrać skonsultujmy się z doświadczonymi projektantami wnętrz.