Paznokcie żelowe są jedną z najchętniej realizowanych usług w profesjonalnym salonie kosmetycznym. To szansa na zatroszczenie się o własne paznokcie, które po wykonaniu takiego zabiegu będą piękne, schludne i estetyczne. Decydujemy się na to zwłaszcza przed ważną uroczystością rodzinną, imprezą plenerową lub wyjściem do restauracji z ukochaną osobą. Oczywiście kluczowe jest to, aby cały zabieg przebiegł bez żadnych przykrych niespodzianek. W tym celu musimy się udać do sprawdzonego gabinetu kosmetycznego, gdzie oddamy się w ręce kompetentnych specjalistek. Dowiedzmy się najpierw jak robić paznokcie żelowe, jak je zdejmować oraz jakie akcesoria będą nam potrzebne do prawidłowego wykonania omawianej usługi. Taka wiedza może się nam bardzo przydać, zwłaszcza wtedy, gdy o zabiegu zaczniemy opowiadać swoim bliskim znajomym.
Paznokcie żelowe – co będzie nam potrzebne do wykonania zabiegu?
Do zrobienia paznokci żelowych będzie nam potrzebnych kilka istotnych elementów, o których nie powinno się zapominać. Chodzi tutaj o:
- frezarkę, lampę UV/LED i pilnik,
- blok polerski, cleaner i szablony,
- bazę pod lakier, top coat (produkt zabezpieczający) i żel,
- lakier hybrydowy, pędzelek i waciki bezpyłowe.
Wskazane wyżej akcesoria i narzędzia to absolutny niezbędnik, dlatego też dopóki nie skompletujemy takiego sprzętu nie możemy nawet myśleć o rozpoczęciu prac związanych z wykonaniem paznokci żelowych. Całość może nas kosztować nawet kilkaset złotych (oczywiście za każdym kolejnym razem koszt będzie zdecydowanie mniejszy), więc zastanówmy się nad tym, czy aby na pewno chcemy ten zabieg wykonać w warunkach domowych, czy może lepiej udać się do profesjonalistki. Wybór jest zależny jedynie od naszych preferencji i potrzeb.
Paznokcie żelowe – jak się za nie zabrać? Jakich efektów można się spodziewać?
W tym momencie zastanowimy się nad tym jak konkretnie zabrać się za robienie paznokci żelowych. Specjalistki nie mają z tym żadnego problemu, lecz jeśli chcemy wykonywać ten zabieg samodzielnie musimy mieć świadomość tego, że potrzebna będzie nam dość szeroka wiedza teoretyczna.
Cały proces rozpoczyna się od prac przygotowawczych. Najpierw zdecydujmy się na spiłowanie naturalnej płytki paznokcia przy pomocy wspomnianego wyżej pilnika. Do wyrównania nierówności i usunięcia skórek użyjmy natomiast frezarki. Następnie zabierzmy się za wygładzenie paznokci i zmatowienie płytki paznokcia (odpowiada za to blok polerski). Kolejnym krokiem jest skorzystanie z szablonu do przedłużania paznokci. Na płytce i szablonie powinna się pojawić niewielka ilość żelu bazowego. Później musimy go utwardzić pod lampą UV/LED (przez około 30 minut). Skupmy się na tym, aby powyższe czynności były wykonane bardzo dokładnie i z należytym zaangażowaniem, dzięki czemu unikniemy rażących błędów.
Po zakończeniu utwardzania przejdźmy do nałożenia żelu budującego i jego utwardzania przez około 2-3 minuty (kolejną warstwę żelu należy trzymać pod lampą zaledwie przez 30 sekund). Następnie zdejmujemy wybrany szablon i przecieramy paznokieć cleanerem. Pozostanie nam jedynie uformować paznokieć za pomocą piłowania i nałożyć bazę pod lakier hybrydowy oraz sam kolor i produkt zabezpieczający.
Jak widać usługa ta nie powinna być zbyt trudna, ale po drodze możemy napotkać na kilka różnych przeszkód, więc zlećmy to doświadczonym specjalistkom. Wykonanie paznokci żelowych sprawi, że otrzymamy efekt przedłużonych, trwałych i atrakcyjnych wizualnie paznokci o dość wyrazistym kolorze. Co ważne taki efekt może się utrzymać nawet przez 3-4 tygodnie (po tym czasie konieczne jest uzupełnianie).
Paznokcie żelowe – jak je zdejmować?
To, że wiemy już jak robić paznokcie żelowe nie oznacza, że posiadamy już kompletną wiedzę na temat tego rodzaju paznokci. Teraz dowiedzmy się wszystkiego o ich zdejmowaniu. Konieczne będzie wykonanie czterech podstawowych czynności:
- na samym początku piłujemy naniesiony na paznokcie żel (frezarką lub pilnikiem),
- przykładamy bezpyłowy wacik z delikatnym zmywaczem i olejkiem odtłuszczającym do paznokcia i owijamy całość folią aluminiową (unikajmy acetonu),
- pozostawiamy zawinięte paznokcie na 15 minut,
- w razie potrzeby usuwamy resztki żelu patyczkiem.
Z całą pewnością proces zdejmowania paznokci żelowych nie należy do najtrudniejszych, dlatego poradzi sobie z tym praktycznie każda kobieta, która zdecyduje się na ich zrobienie. Obecnie taka usługa ma coraz szersze grono zwolenniczek (zarówno wśród młodych, jak i doświadczonych pań).
Paznokcie żelowe – co ze wzorkami?
Bardziej wymagające panie chcą się dowiedzieć wszystkiego, co istotne na temat wykonywania wzorków na paznokciach żelowych. Oczywiście taka czynność wymaga niesamowitej precyzji oraz dokładności, dlatego nie zabierajmy się za to samemu, gdy nie mamy pewności, że posiadamy w tym zakresie dostatecznie duże umiejętności.
Wzorki musimy wykonywać na utwardzonej powierzchni lakieru (na kolorze), ale zanim zdecydujemy się na nałożenie produktu zabezpieczającego. W ten sposób uzyskamy zamierzony efekt. Do ich wykonania potrzebne będą nam następujące akcesoria: pędzelek, drewniany patyczek i kolorowy lakier. Oczywiście przyda się też ciekawa inspiracja. Zawsze warto bazować na gotowych projektach, które później możemy bezproblemowo wcielić w życie. Najczęściej decydujemy się na kropki, kwiatki oraz abstrakcyjne wzory. Zależy to m.in. od naszej osobowości.
Paznokcie żelowe – ile mogą kosztować?
Ostateczny koszt wykonania paznokci żelowych jest zależny m.in. od tego w jakim mieście zdecydujemy się na wykonanie tej usługi. Nieco więcej pieniędzy zapłacimy oczywiście w większych miastach (takich jak Warszawa oraz Kraków). Zwykle za sam żel nałożony na płytkę paznokcia płaci się kilkadziesiąt złotych (około 80), natomiast jeśli chcemy dodatkowo przedłużyć paznokcie będzie trzeba zapłacić około 110-130 złotych. Warto zapytać o to pań, które podejmą się wykonania omawianego zabiegu, tak aby później nie było żadnego rozczarowania. Można to skonsultować np. podczas rozmowy telefonicznej.
Paznokcie żelowe – krótkie podsumowanie
Przejdźmy teraz do krótkiego podsumowania całego artykułu. Paznokcie żelowe to jedna z bardziej popularnych usług kosmetycznych na terenie całej Polski. Dzięki niej nasze paznokcie staną się trwałe, wzmocnione, przedłużone, piękne, estetyczne, schludne i atrakcyjne wizualnie. Taki zabieg przyda nam się np. przed ważną uroczystością rodzinną, ale też imprezą i wyjściem do restauracji. Cenią go sobie osoby młode, jak i bardziej doświadczone.
Do wykonania paznokci żelowych potrzebujemy m.in.: frezarki, pilnika, lampy UV/LED, pędzelka, szablonów, żelu, lakieru hybrydowego, bloku polerskiego, cleanera, produktu zabezpieczającego, wacików bezpyłowych i pędzelka. Usługę można wykonać samodzielnie, ale zdecydowanie lepszym pomysłem jest udanie się do profesjonalnego salonu kosmetycznego.
Tworzenie paznokci żelowych rozpoczyna się od spiłowania płytki paznokcia. Następnie wyrównujemy nierówności, usuwamy skórki, wygładzamy paznokcie i doprowadzamy do zmatowienia płytki. Później wykorzystujemy wybrany szablon do przedłużania paznokci i nanosimy żel bazowy. Utwardzamy go pod lampą UV/LED przez 30 minut. Potem nanosimy żel budujący i utwardzamy go przez 2-3 minuty (kolejną warstwę 30 sekund). Zdejmujemy szablon, przecieramy paznokieć cleanerem, formujemy go pilnikiem i nakładamy bazę pod lakier hybrydowy, kolor oraz top coat.
Efekt po wykonaniu paznokci żelowych utrzyma się przez około 3-4 tygodnie (później całość uzupełniamy), a za zabieg zapłacimy około 80 (sam żel) – 130 złotych (wraz z przedłużaniem paznokci). Jeśli chodzi o zdejmowanie paznokci żelowych konieczne okaże się spiłowanie żelu, użycie wacika z delikatnym zmywaczem i owinięcie paznokcia folią aluminiową na 15 minut oraz usunięcie resztek żelu patyczkiem. W razie potrzeby możemy się też zdecydować na wzorki (np. kropki, kwiatki i abstrakcyjne wzory), ale zróbmy to na utwardzonej powierzchni lakieru, zanim nałożymy na niego produkt zabezpieczający.