Zadaszenie balkonu to bardzo duże udogodnienie w przypadku wszystkich tych osób, które na co dzień mieszkają w blokach i domach jednorodzinnych (ochrona przed dużą dawką promieni słonecznych, ulewami i wilgocią). Do dyspozycji zainteresowanych osób jest wiele różnych rodzajów zadaszeń balkonu, dlatego też wypadałoby poznać je wszystkie, porównać między sobą i zdecydować się na jeden konkretny typ. Kluczowa jest też znajomość obowiązujących przepisów, więc warto porozmawiać na ten temat z fachowcami i uniknąć w przyszłości przykrych niespodzianek. Zadaszenie balkonu w niektórych przypadkach może być dość kosztownym przedsięwzięciem, dlatego nie obejdzie się bez rzetelnego przeanalizowania aktualnej sytuacji finansowej. Dzięki temu będziemy wiedzieć, na jakie konkretnie propozycje możemy sobie pozwolić.
Zadaszenie balkonu – co z przepisami?
Prace związane z zadaszeniem balkonu nie są zbyt skomplikowane, lecz w pierwszej kolejności powinniśmy zapoznać się z obowiązującymi w Polsce przepisami. Dzięki temu nie będą nam grozić żadne konsekwencje. Najważniejsze jest to, iż musimy wystąpić o wniosek na pozwolenie na wykonanie takiego zadaszenia.
W związku z powyższymi informacjami udajmy się najpierw do Urzędu Miasta (lub Starostwa Powiatowego) i znajdźmy tam specjalistów od tego typu spraw. To właśnie w tych miejscach uzyskamy komplet informacji na temat ewentualnego zadaszenia balkonu. W większości przypadków będziemy musieli wypełnić trzy podstawowe dokumenty:
- wniosek o pozwolenie na budowę zadaszenia,
- wniosek o chęci rozpoczęcia robót remontowo-budowlanych,
- oświadczenie o prawie do dysponowania konkretną nieruchomością.
Jeśli to zrobimy mamy bardzo duże szanse na to, iż w krótkim czasie uzyskamy pozwolenie na zadaszenie balkonu. Wzory takich wniosków można znaleźć m.in. w sieci internetowej, chociaż równie dobrze można je wypełnić u urzędnika.
Zadaszenie balkonu – na jakie propozycje możemy się zdecydować?
Decydując się na zadaszenie balkonu mamy do dyspozycji wiele różnych możliwości. Przeanalizujmy swoje indywidualne potrzeby oraz sprawdźmy dostępny budżet. W ten sposób bez problemów podejmiemy finalną decyzję. Oto najpopularniejsze rodzaje zadaszeń balkonu:
- drewno – niezwykle elegancka propozycja, która trafia w gusta osób ceniących sobie bliskość natury i przyrody. Zwykle taka forma zadaszenia jest spotykana w domach mieszczących się na przestrzeni wiejskiej. Może to być np. górska chatka,
- markiza – w tym przypadku możemy liczyć na pełną swobodę użytkowania, gdyż markizę możemy bez problemów zwijać (np. przy pięknej pogodzie i chęci opalenia własnego ciała bez konieczności wychodzenia z domu). Markiza doskonale chroni przed niekorzystną aurą i zwiększa komfort psychiczny domowników,
- poliwęglan – niezwykle wytrzymała propozycja, która świetnie radzi sobie z podwyższonymi temperaturami. Jedynym minusem jest to, że na taką formę zadaszenia balkonu będziemy musieli przeznaczyć nieco większe pieniądze,
- pleksi – nie jest to tak trwałe rozwiązanie, jak w przypadku poliwęglanu, ale atutem jest tutaj bardzo przystępna cena. Pleksi charakteryzuje się estetycznym designem. Ten materiał jest jednak dość podatny na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne,
- aluminium – nie przepuszcza światła, co może być sporym kłopotem w przypadku dobrej pogody, ale jest to jednocześnie łatwy w montażu materiał,
- szkło – sprawdzi się w sytuacji, w której zależy nam na ochronie przed ulewami (konieczność zastosowania szkła hartowanego), ale musimy mieć na uwadze to, że przez szkło będą się przedostawać promienie słoneczne (w sporych dawkach).
Jak widać zadaszenie balkonu może występować pod wieloma postaciami, dlatego też zdecydujmy się na jedną z powyższych propozycji i czym prędzej przystąpmy do działania. Każda z nich ma swoje mocne strony, więc opłaca się porozmawiać na ten temat z wykwalifikowanymi fachowcami i pozbyć się ewentualnych wątpliwości.
Ile przyjdzie nam zapłacić za profesjonalne zadaszenie balkonu?
Zastanówmy się teraz ile przyjdzie nam zapłacić za profesjonalne zadaszenie balkonu. Oczywiście wiele zależy od tego, na jakie konkretnie materiały zechcemy się zdecydować. Jeśli będzie to markiza musimy się przygotować na wydatek w okolicach kilku tysięcy złotych (tańsza jest markiza zwijana ręcznie, za którą zapłacimy około 500-800 złotych, a wygodniejsza markiza elektryczna). Daszek z poliwęglanu kosztuje około 350-500 złotych (chyba, że zdecydujemy się na stelaż, wtedy koszt wzrośnie do kilku tysięcy złotych), z drewna nieco ponad 1000 złotych, a ze szkła ze stelażem około 7-12 tysięcy złotych.
Trudno jest jednoznacznie ocenić to, która propozycja będzie dla nas najkorzystniejsza. Weźmy pod lupę swoje wymagania i nie przeceniajmy przy tym aktualnych możliwości finansowych. Postawmy na takie rozwiązania, które gwarantują nam doskonały stosunek jakości do ceny.
Jak zabrać się za wykonanie zadaszenia balkonu?
Niektórzy wykonują zadaszenie balkonu samodzielnie, a wszystko to po to, aby oszczędzić nieco na fachowcach. Warto się na to zdecydować jedynie wtedy, gdy mamy pewność, że dysponujemy odpowiednimi umiejętnościami i narzędziami.
Dużo zależy od samych producentów zadaszeń balkonu, ponieważ często do materiałów konstrukcyjnych dołączana jest też instrukcja montażu konkretnego daszku. Wtedy praca jest łatwiejsza i znacznie przyjemniejsza. Jeśli będzie to daszek z drewna potrzebne będą nam odpowiednio zaimpregnowane i docięte deski, tak aby zadaszenie poradziło sobie z wilgocią i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W przypadku poliwęglanu, pleksi i aluminium jest to nieco łatwiejsze, gdyż możemy się zdecydować na zakup materiałów na wymiar lub w formie gotowych produktów. Pozostanie nam zainwestować w wiertła i wiertarkę, a następnie przystąpić do prac montażowych. Ważne jest jednak to, aby nigdy nie oszczędzać na specjalistach, ponieważ to właśnie oni znają się na rzeczy i wiedzą jakie kroki wykonać w celu poprawnego zamontowania wybranego zadaszenia balkonu.
Zadaszenie balkonu – krótkie podsumowanie
Przyszła pora na krótkie podsumowanie artykułu o zadaszeniu balkonu. Na takie rozwiązanie decyduje się obecnie coraz większa grupa osób. Robimy to mieszkając zarówno w blokach, jak i domach jednorodzinnych.
Zadaszenie balkonu pomaga nam uchronić się przed ulewami, wilgocią i nadmierną dawką słońca. Kluczowe jest to, aby zaznajomić się z obowiązującymi przepisami i wiedzieć jakie warunki należy spełnić, aby przystąpić do prac montażowych. Nie obejdzie się bez złożenia wniosku o pozwolenie na wykonanie zadaszenia, wniosku o chęci rozpoczęcia prac remontowo-budowlanych i oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością. W tym celu udajmy się do Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego i porozmawiajmy z urzędnikami.
Jeśli chodzi o dostępne rodzaje zadaszeń balkonu aktualnie mamy styczność z kilkoma popularnymi typami: drewno (eleganckie i sprawdzające się głównie na przestrzeni wiejskiej), pleksi (atrakcyjny design i przystępna cena, ale obniżona trwałość i zwiększona podatność na zarysowania), poliwęglan (wytrzymałość i stosunkowo wysoka cena), markiza (możemy ją bez problemów zwijać, chroni nas przed niekorzystną pogodą), szkło (w wersji hartowanej chroni przed ulewami, ale przepuszcza dużą dawkę promieni słonecznych) oraz aluminium (łatwe w montażu, ale nie przepuszcza światła). Porównajmy wszystkie te możliwości i wybierzmy dla siebie tą najlepszą.
Koszt wykonania zadaszenia balkonu zależy od wybranego rozwiązania. W przypadku markizy zwijanej ręcznie zapłacimy kilkaset złotych, a za markizę elektryczną kilka tysięcy złotych. Daszek z poliwęglanu ze stelażem będzie nas kosztować kilka tysięcy złotych, z drewna około 1000 złotych, a ze szkła ze stelażem nawet kilkanaście tysięcy złotych. W niektórych przypadkach za montaż zadaszenia balkonu możemy zabrać się w pojedynkę (np. aluminium, pleksi i poliwęglan – zdecydujmy się na zakup gotowych produktów lub materiałów na wymiar), lecz bezpieczniejszą opcją jest skorzystanie z usług specjalistów. Jeśli zechcemy zrobić to samodzielnie wyposażmy się w wiertła i wiertarkę (plus w zaimpregnowane i docięte deski przy daszkach drewnianych) oraz sięgnijmy po instrukcję montażu, która będzie dołączona do materiałów konstrukcyjnych.