Popularne style fryzur zmieniają się z każdym kolejnym dniem. W związku z tym mamy do dyspozycji wiele różnych możliwości, a fryzurę bez większych problemów możemy dopasować do swoich ulubionych stylizacji, aktualnego humoru czy też osobistych preferencji. Jednym z ciekawszych przykładów są dredy. To swego rodzaju powrót do natury, szansa na oryginalne wyrażenie własnej osoby oraz preferowanie indywidualnego stylu bycia. Co najważniejsze dredy dzielimy na wiele różnych rodzajów, a dużo czasu zajmie nam pielęgnacja takiej fryzury. Najlepiej jeśli wykonamy ją w profesjonalnym salonie fryzjerskim, tak aby zrobiono to jak najbardziej precyzyjnie. Coraz częściej dredy pojawiają się również u dzieci. Poznajmy ich najmocniejsze strony oraz przeznaczenie.
Dredy – co to za fryzura? Co o niej wiadomo?
Popularność dredów rośnie z roku na rok, a zainteresowanie takim stylem fryzury rozpoczęło się w Polsce przynajmniej kilkanaście lat temu. Istotne jest to, że na dredy mogą się zdecydować zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Mamy pod tym kątem pełną swobodę wyboru i nieograniczone możliwości. Fryzury z tej kategorii są wykonywane w różnych salonach fryzjerskich. Wystarczy umówić się na wizytę, przedstawić swoje oczekiwania i oddać się w ręce wykwalifikowanej fryzjerki.
Dredy były znane już w czasach starożytnej Grecji oraz na terenach dawnego Egiptu. Jak widać ich historia jest bardzo długa oraz bogata, lecz z czasem ta fryzura przeszła swoistą metamorfozę. Często dredy kojarzy się z kulturą jamajską (m.in. u artystów, którzy komponują piosenki w stylu reggae). Trudno jednoznacznie określić jakim typem fryzury są wspomniane dredy. Najłatwiej przyjąć, że są to oryginalnie ułożone kołtuny włosów o dość sporej długości.
Dredy – co za nimi przemawia? Czy są jakieś wady? Ile za nie zapłacimy?
Dredy mają swoich zwolenników zwłaszcza wśród przedstawicieli nieco młodszego pokolenia. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ osoby młode mogą w ten sposób wyrazić samych siebie i tym samym zyskać uznanie w oczach swoich kolegów i znajomych. Dredy oznaczają brak konieczności codziennej stylizacji włosów. Kołtuny w wielu przypadkach prezentują się bardzo naturalnie oraz estetycznie, chociaż konieczna jest ich regularna pielęgnacja. Do wyboru mamy wiele różnych metod splotu, a formowanie może być dość długotrwałe.
Największą wadą w przypadku omawianych dredów jest to, że w momencie, gdy zechcemy się ich pozbyć trzeba będzie się zdecydować na ścięcie włosów. Dredy wymagają również dużej cierpliwości. Dokładnie przemyślmy to, czy ten typ fryzury jest dla nas odpowiedni. Cena za wykonanie dredów jest zależna m.in. od wykonanego rodzaju splotu oraz długości włosów. Zwykle zapłacimy za to kilkaset złotych, chociaż w największych salonach taki koszt może wzrosnąć nawet do kwoty powyżej 1000 złotych.
Dredy – jakie rodzaje można wyróżnić?
Dredy możemy bez większych trudności dopasować do swojego stylu, gęstości i długości włosów oraz preferowanych stylizacji. Do wyboru mamy wersję stałą oraz doczepianą. Oto kilka najpopularniejszych rodzajów dredów, z którymi powinniśmy się bliżej zapoznać:
- dredy syntetyczne – wykonywane z syntetycznego włókna, bardzo oryginalne i rzucające się w oczy. To dość tania propozycja dla zwolenników dredów, jednak taka fryzura jest stosunkowo szorstka i trudna w pielęgnacji,
- dredy naturalne – tworzone zwykle z naturalnych włosów. Najbardziej pożądane przez zwolenników dredów, a to z tego względu, iż cechują się bogatą atrakcyjnością wizualną, miękkością, estetyką wykonania i delikatnością,
- warkocze – często wprowadza się do nich rozmaite zdobienia, np. kolorowe pasemka,
- dredy wełniane – jedna z najpopularniejszych opcji w przypadku dredów doczepianych. Jak wskazuje nazwa tworzy się je ze starannie dobieranej wełny. Odznaczają się wyjątkową trwałością.
Jak widać dostępnych rodzajów jest przynajmniej kilka, dlatego nasza ostateczna decyzja powinna być bardzo dokładnie przemyślana. Najlepiej jeśli skonsultujemy ją ze swoim zaufanym fryzjerem i na tej podstawie wybierzemy dla siebie idealny rodzaj dredów (na stałe lub na określony czas).
Dredy – w jaki sposób zająć się ich pielęgnacją?
Jak już zostało wspomniane najwięcej trudności może nam sprawić właściwa pielęgnacja dredów, ale możemy się do tego udanie przygotować. Pamiętajmy o tym, że dredy powinny być regularnie myte. Nie możemy tego robić przy użyciu zwykłego szamponu, pozostaje nam zakupić specjalny szampon do pielęgnacji dredów (koniecznie bez odżywki). Włosy muszą być bardzo dokładnie spłukane, tak aby usunąć kosmetyk z głębi fryzury.
Jeśli chodzi o prawidłowe suszenie dredów nie powinniśmy stosować do tego suszarki. Sprawdzonym sposobem jest owinięcie włosów w ręcznik i poczekanie na to aż wyschną samoistnie. Może to być dość czasochłonne, ale dzięki temu fryzura zachowa swój idealny kształt. Co istotniejsze nigdy nie powinniśmy kłaść się do łóżka z mokrymi włosami, gdyż doprowadzimy wtedy do odkształcenia dredów.
Dredy – jak je robić? Czy można się za to zabrać w pojedynkę?
Pozostaje nam się zastanowić nad tym jak konkretnie robić dredy, aby uzyskać pożądany efekt. Niektóre z dostępnych metod można wykonywać samodzielnie, natomiast w innych konieczna okaże się wizyta u fryzjera. Oto dostępne opcje:
- dredy tworzone z pomocą szydełka – jak wskazuje nazwa musimy do tego użyć specjalnego szydełka i podzielić włosy na tzw. sekcje (kwadraciki). Powinniśmy doprowadzić do jak największej ilości zbitych formacji włosów,
- samoistnie powstające dredy – chodzi o to, aby przez co najmniej kilka/kilkanaście miesięcy nie czesać własnych włosów i poczekać na pojawiające się kołtuny,
- dredy zakręcane – najlepiej wykonać taką usługę w profesjonalnym salonie fryzjerskim. Kluczowe znaczenie ma to, aby kołtun zatrzymał się u samej nasady włosów. Pomocne mogą się okazać niewielkie gumeczki.
To trzy najpopularniejsze metody tworzenia dredów, dlatego zastanówmy się nad tym, z której konkretnie chcemy skorzystać. Najwięcej cierpliwości będziemy potrzebować w przypadku samoistnie powstających dredów.
Dredy – krótkie podsumowanie
Przejdźmy w tym momencie do podsumowania całego artykułu. Dredy to fryzura, która jest znana na świecie od bardzo dawna (od czasów starożytnej Grecji i dawnego Egiptu, rozpowszechniona w kulturze jamajskiej), jednak w Polsce sporą popularność zdobyła kilkanaście lat temu.
Dredy mają kilka istotnych zalet, w tym chociażby brak konieczności regularnej stylizacji włosów. Wadą jest natomiast podjęcie decyzji o ścięciu włosów (w sytuacji, gdy ten styl fryzury po prostu się nam znudzi). Cena za wykonanie dredów waha się od kilkuset do ponad tysiąca złotych, a zależne jest to m.in. od długości włosów i zastosowanego rodzaju splotu.
Obecnie dredy możemy podzielić na kilka ciekawych rodzajów: syntetyczne (z syntetycznych włókien, dość szorstkie), wełniane (tworzone przy pomocy wełny), naturalne (zazwyczaj z naturalnych włosów, miękkie i estetyczne) oraz warkocze (z dodatkowymi zdobieniami). Musimy pamiętać o tym, że niezależnie od wybranego rodzaju powinniśmy je prawidłowo pielęgnować. Chodzi tutaj m.in. o stosowanie specjalnych szamponów do dredów (bez odżywek) i samoistnym wysychaniu dredów po ich umyciu (nie używajmy suszarki i nie kładźmy się spać w mokrych włosach).
Dredy można tworzyć na trzy podstawowe sposoby, a mianowicie: z pomocą szydełka (dzielenie włosów na sekcje i tworzenie zbitych formacji), w wersji zakręcanej (przydadzą się nam niewielkie gumeczki, a kołtun zatrzymuje się u nasady włosów) oraz powstające samoistnie (brak czesania włosów przez kilka/kilkanaście miesięcy).