Pralnia w domu to bardzo duże udogodnienie, lecz najpierw trzeba na nią znaleźć dodatkową przestrzeń. W związku z tym na takie rozwiązanie możemy sobie pozwolić jedynie wtedy, gdy mieszkamy w przestronnym domu. Wydzielenie dodatkowego pomieszczenia na pralnię wymaga stworzenia starannego projektu. Oczywiście najlepiej jeśli zajmą się tym doświadczeni architekci wnętrz. Pralnia w domu ma być przede wszystkim funkcjonalna oraz komfortowa w użytkowaniu. Dzięki temu nie będziemy mieć żadnych trudności z praniem brudnych ubrań i usuwaniem z nich wszelkich zanieczyszczeń. To szczególnie przydatne, gdy każdego dnia potrzebujemy kilku nowych i czystych ubrań (jest to wskazane np. wśród biznesmenów). Pralnia w domu umożliwi nam wygodne noszenie czystej odzieży. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na wdrożenie takiego pomysłu w życie.
Pralnia w domu – jak zabrać się za jej urządzanie?
Zaprojektowanie pralni w domu nie powinno nam zająć dużo czasu, ale dużo będzie zależało od naszych indywidualnych oczekiwań. Im większa pralnia, tym więcej pracy nas czeka. Nawiązanie współpracy z doświadczonymi profesjonalistami jest w tym przypadku jak najbardziej wskazane. W ten sposób eliminujemy ryzyko popełnienia poważnych błędów.
Stworzenie funkcjonalnego pomieszczenia wymaga cierpliwości i kreatywnego myślenia. W każdej domowej pralni przyda się komoda z blatem, na której będziemy mogli posortować brudną odzież, np. pod kątem kolorów. Dodatkowo pomyślmy o wydzieleniu niewielkiej przestrzeni na detergenty, środki czystości, płyny do płukania, kapsułki do prania, itd. Tym samym zawsze będziemy mieli do nich swobodny dostęp. Odpowiednio zaprojektowana pralnia w domu posiada w sobie również:
- półki,
- szafki,
- pralkę,
- suszarkę,
- deskę do prasowania i żelazko,
- regały.
Jak widać niesie to za sobą pewne koszty, lecz nie warto na nie zważać, gdyż każda forma oszczędności może wyjść na naszą niekorzyść. Pomieszczenie przeznaczone na pralnię musi mieć bezproblemowy dostęp do prądu oraz ujęcia wody (należy do tego dorzucić właściwie ulokowane gniazdka). W innym przypadku nie uda nam się w nim stworzyć domowej pralni. Z tego też względu muszą nad tym czuwać fachowcy, aby w razie potrzeby udanie nam podpowiedzieć i nie narazić nas na niepotrzebne straty finansowe.
Pralnia w domu – na co należy zwrócić uwagę?
Przy projektowaniu i aranżacji pralni w domu powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Na samym początku przeanalizujmy dostępną przestrzeń użytkową. Im więcej miejsca do dyspozycji, tym większe pole manewru. Meble oraz dodatkowe wyposażenie, w które chcemy zainwestować muszą być dopasowane do specyfikacji konkretnego pomieszczenia oraz jego wielkości. Należy to sobie bardzo dokładnie przeanalizować, tak aby nie tracić czasu oraz energii.
Przeszkodą może się okazać mała pralnia w domu, ponieważ w tym przypadku będziemy musieli zrezygnować z kilku ważnych rzeczy, np. suszarki lub też regału oraz półek. Dokonajmy najpierw niezbędnych pomiarów, a następnie podejmiemy ostateczną decyzję co do tego, jakie konkretnie rzeczy i urządzenia umieścimy w aranżowanym pomieszczeniu. Przedyskutujmy to z doświadczonym projektantem wnętrz. Pamiętajmy również o tym, że zdecydowanie mniej miejsca od suszarek wolnostojących będą zajmować suszarki automatyczne. W małych pralniach nie będziemy tworzyć dodatkowych szafek na detergenty i środki czystości. Możemy je umiejscowić na półkach ściennych, tak aby nie zabierać sobie miejsca i jednocześnie mieć do nich swobodny dostęp.
W dużych pomieszczeniach nie będziemy mieć żadnych ograniczeń (oczywiście poza ewentualnymi ograniczeniami finansowymi), dlatego możemy sobie w nich pozwolić praktycznie na wszystko (włącznie z deską do prasowania, linkami na pranie i dodatkowym wyposażeniem).
Pralnia w domu – gdzie konkretnie powinniśmy ją urządzić? Co jeszcze trzeba wiedzieć?
Jeśli zabieramy się za projektowanie i aranżację pralni w domu pamiętajmy o tym, aby umieścić ją w nieco wyciszonym miejscu, które nie będzie sąsiadowało z naszą sypialnią lub pokojem dziecięcym. Miejmy na uwadze to, że niektóre pralki mogą chodzić dość głośno (zwłaszcza podczas wirowania) i może to doprowadzić do przerwania dziecięcego snu, a żaden rodzic raczej nie chciałby tego doświadczyć na własnej skórze.
Pralnia w domu oznacza nieco wyższy poziom wilgoci w danym pomieszczeniu, dlatego umieszczone w niej urządzenia, dodatkowe sprzęty, półki, regały oraz szafki muszą być odporne na wilgoć. To samo tyczy się dobieranych płytek. Na szczęście projektanci wnętrz doskonale się na tym znają i podpowiedzą nam, które rozwiązania okażą się dla nas strzałem w dziesiątkę. Pralnia w domu powinna być również:
- dobrze nasłoneczniona – dzięki temu pranie będzie schnąć dużo szybciej,
- odpowiednio wywietrzona – trzeba zadbać o prawidłowy system wentylacji.
Trzeba się przygotować na to, że na początku przyjdzie nam w nią trochę zainwestować, ale z czasem zaczniemy odnotowywać w tym zakresie wymierne korzyści.
Pralnia w domu – na jakie pomysły możemy sobie pozwolić?
Pralnia w domu powinna być urządzona w taki sposób, aby w stu procentach odpowiadała naszym oczekiwaniom i potrzebom. Pomyślmy o tym, jak często robimy pranie i z jakich elementów korzystamy najczęściej. Taka pralnia przyda się zwłaszcza wśród rodzin wielodzietnych, w których to pralka chodzi praktycznie cały czas (z uwagi na dzieci) i warto wygospodarować na nią dodatkowe pomieszczenie. Jeśli chodzi o kolorystykę ścian oraz sufitu bazujmy na odcieniach bieli oraz szarości. W ten sposób zadbamy o to, aby pomieszczenie było nie tylko funkcjonalne, ale też estetyczne i schludne. Wpłynie to korzystnie na nasze samopoczucie.
Urządzając pralnię w domu możemy korzystać z gotowych projektów, inspirować się pomysłami internetowymi lub też wymyśleć coś własnego (po konsultacjach z architektami wnętrz), co sprawi nam dużo więcej satysfakcji. Oczywiście najpierw sprawdźmy stan swojego konta, aby mieć pewność, że wszystkie pomysły będą mogły być w ogóle zrealizowane i po drodze nie napotkamy na żadne przeszkody.
Pralnia w domu – krótkie podsumowanie
Pralnia w domu niesie za sobą sporo korzyści i pozwala nam na codzienne noszenie świeżych i czystych ubrań. Sprawdzi się to zwłaszcza wśród osób, które pracują w biurach i dużych firmach, ale są też powiązani z szeroko pojętym światem biznesu. Taka pralnia powinna być wygodna w użytkowaniu i funkcjonalna, a zaprojektujemy ją i urządzimy z pomocą doświadczonego architekta wnętrz.
Przy urządzaniu pralni w domu weźmy pod uwagę nasze indywidualne potrzeby oraz oczekiwania. W takim miejscu przyda się nam na pewno komoda z blatem, suszarka, regały, szafki na detergenty i środki czystości, półki, pralka, ale też deska do prasowania i żelazko, aby wszystkie niezbędne czynności wykonać w jednym miejscu. Pomieszczenie, w którym chcemy urządzić domową pralnię musi mieć swobodny dostęp do ujęcia wody i prądu (ponadto należy zadbać o właściwe ulokowanie gniazdek).
Pralnia w domu powinna być urządzona w miejscu wyciszonym, które będzie położone z dala od naszej sypialni oraz dziecięcego pokoju. Poza tym wszystkie urządzenia, elementy oraz przedmioty, które się tam znajdą muszą być odporne na szkodliwe działanie wilgoci. Nasza pralnia musi być też prawidłowo nasłoneczniona i regularnie wietrzona. Jeśli interesuje nas to na jaki kolor pomalować ściany oraz sufit powinniśmy bazować na odcieniach bieli oraz szarości. Co istotniejsze pralnia w domu okaże się strzałem w dziesiątkę zwłaszcza wśród rodzin wielodzietnych, w których prać trzeba praktycznie codziennie (z uwagi na dzieci).