Trwała ondulacja to bardzo popularny zabieg fryzjerski, który znalazł uznanie zarówno wśród przedstawicielek młodszego, jak i bardziej dojrzałego pokolenia. Trwała ondulacja została rozpowszechniona pod koniec XX wieku, lecz w dzisiejszych czasach przeżywa swoją „drugą młodość”. Kluczowe jest to, aby usługa była wykonana na odpowiednio wysokim poziomie, dlatego ważne jest wybranie doświadczonej fryzjerki ze sporymi kwalifikacjami. Dzięki temu panie mogą sobie zagwarantować rewelacyjny wygląd, co sprawdzi się np. przez imprezą o charakterze rodzinnym lub wyjściem do klubu. Zapoznajmy się najpierw z najmocniejszymi stronami trwałej ondulacji, a przy okazji dowiedzmy się, czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do wykonania omawianego zabiegu. Dzięki temu będziemy wiedzieć na jego temat praktycznie wszystko.
Trwała ondulacja – czym tak właściwie jest?
Zacznijmy od tego, czym tak naprawdę jest trwała ondulacja. To nic innego, jak usługa fryzjerska polegająca na zmianie struktury włosa. Opiera się na zastosowaniu odpowiednio dobranych substancji (np. cysteiny), dzięki czemu dojdzie do pęknięcia wiązań cząstek protein i umożliwi to skręcenie lub wyprostowanie włosów. Całość wymaga również sięgnięcia po utrwalacz, dzięki któremu nadamy włosom optymalnego kształtu. Efekt trwałej ondulacji może się u nas utrzymać nawet kilka miesięcy. Dużo zależy od tego, kto wykonywał zabieg i czy zastosował właściwe substancje.
Zabieg ten cieszył się sporą popularnością przede wszystkim w latach 80. XX wieku, lecz z czasem zaczęto go uważać za inwazyjny. Obecnie jest zdecydowanie mniej szkodliwy (za sprawą lepszej jakości produktów), dlatego decydują się na niego przede wszystkim posiadaczki rzadkich oraz cienkich włosów, które chcą sobie zagwarantować piękne loki.
Jak w praktyce wygląda zabieg trwałej ondulacji?
Trwała ondulacja wcale nie jest zbyt skomplikowanym zabiegiem. Zwykle trwa od 1 do 2 godzin, a specjalistki zabierające się za jego wykonanie powinny przestrzegać następujących zasad:
- dokładne umycie włosów i usunięcie z nich resztek po produktach pielęgnacyjnych,
- zabezpieczenie końcówek płatkami i nakręcenie włosów na kołki (tutaj dobiera się również średnicę kołków i długość pasemek),
- spryskanie nawiniętych włosów odpowiednim płynem do trwałej ondulacji,
- po około 30 minutach należy spłukać płyn i dokładnie wysuszyć włosy,
- na włosy nakłada się utrwalacz, dzięki któremu dojdzie do utrwalenia skrętu. Utrwalacz wykazuje się też właściwościami regenerującymi i nawilżającymi.
Najważniejsze jest to, aby trwała ondulacja była wykonana w renomowanym salonie fryzjerskim, ponieważ brak dostatecznej wiedzy i umiejętności może poskutkować tym, że włosy będą delikatnie popalone, a kosmyki wysuszone. Nie warto na tym oszczędzać, lecz nie musimy od razu szukać najdroższych fryzjerów w okolicy. Sprawdźmy opinie na ich temat i na tej podstawie wybierzmy odpowiedniego fachowca. Porozmawiajmy z nim o zabiegu, a na pewno zauważymy, czy jest to specjalista w swojej branży. Za trwałą ondulację zapłacimy zazwyczaj od 100 do 200 złotych. Po jej wykonaniu nie korzystajmy z preparatów obciążających włosy.
Trwała ondulacja – mocne i słabe strony. Co warto wiedzieć na temat tej usługi?
Przed wykonaniem trwałej ondulacji w gabinecie fryzjerskim warto dowiedzieć się najistotniejszych informacji na temat tej usługi. Poznamy teraz mocne oraz nieco słabsze strony trwałej ondulacji. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy jest to zabieg, na który chcemy się zdecydować, czy też jednak poszukać dla siebie czegoś innego.
Do zalet trwałej ondulacji możemy zaliczyć m.in. zwiększenie objętości włosów, ale też możliwość uzyskania pięknych loków (sprawdzi się to przed uroczystościami rodzinnymi, jak i firmowymi). Dorzućmy do tego to, że włosy po trwałej ondulacji staną się miękkie i łatwiejsze do codziennej stylizacji. Nie będziemy mieć trudności z ich układaniem, co pomoże nam zaoszczędzić sporo czasu przed każdym wyjściem z domu lub mieszkania.
Największą wadą trwałej ondulacji jest natomiast to, iż nieprawidłowo wykonany zabieg może doprowadzić do degradacji włosów (zwróćmy uwagę na to z jakich produktów korzystają fryzjerzy). Poza tym warto wspomnieć o tym, iż na zabieg musimy poświęcić minimum 1-2 godziny z naszego życia.
Najpopularniejsze rodzaje trwałej ondulacji. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do wykonania tego zabiegu?
Pozostaje dowiedzieć się, jakie są najpopularniejsze rodzaje trwałej ondulacji. Aktualnie możemy zdecydować się na takie zabiegi, jak:
- ziołowa trwała ondulacja – popularna usługa, na którą decydują się głównie młodsze kobiety. Najdelikatniejsza z dostępnych metod, która odpowiada za wzmocnienie i ochronę włosów przed czynnikami zewnętrznymi. Na trwałą ondulację z tej kategorii powinny się zdecydować panie z cienkimi i zniszczonymi włosami. Efekt utrzyma się przez około 2-3 miesiące,
- trwała ondulacja zasadowa – najbardziej inwazyjna metoda, której lepiej unikać. Co prawda efekt może się utrzymać do nawet 12 miesięcy, ale może to doprowadzić do wysuszenia i spalenia włosów. Usługa nie jest polecana w przypadku włosów delikatnych, rozjaśnionych, farbowanych, cienkich i zniszczonych,
- kwaśna trwała ondulacja – często wykonywana usługa, która jest przeznaczona dla włosów cienkich i delikatnych. Efekt utrzymuje się przez 3 miesiące, a skręt wygląda niezwykle naturalnie.
Dodatkowo można wspomnieć o dwufazowej trwałej ondulacji (uzupełnienie metody zasadowej), trwałej ondulacji na gorąco (wykorzystywanie gorącego powietrza i krótszy czas zabiegu) i trwałej ondulacji prostującej włosy (wyprostowanie niesfornych loków, rzadko wykorzystywana metoda).
Jeśli chodzi o podstawowe przeciwwskazania do wykonania powyższego zabiegu będą to z pewnością: osłabione i całkowicie zniszczone włosy, farbowanie, chemioterapia, miesiączka, ciąża oraz karmienie piersią.
Trwała ondulacja – krótkie podsumowanie
To odpowiednia pora na krótkie podsumowanie artykułu o trwałej ondulacji. To jeden z popularniejszych zabiegów fryzjerskich, ale za każdym razem powinien być wykonany przez doświadczoną i wykwalifikowaną fryzjerkę.
Trwała ondulacja jest usługą fryzjerską, która polega na zmianie struktury włosa poprzez skorzystanie z odpowiednio dobranych substancji (np. cysteiny). Może doprowadzić do wyprostowania lub skręcenia włosów, a efekt utrzyma się przez kilka miesięcy. Zabieg ten jest przeznaczony przede wszystkim dla posiadaczek cienkich i rzadkich włosów, które chcą mieć bujne loki.
Zabieg trwałej ondulacji trwa zazwyczaj od 1 do 2 godzin i zapłacimy za niego od 100 do 200 złotych. Całość rozpoczyna się od dokładnego umycia włosów i usunięcia z nich resztek po produktach pielęgnacyjnych. Później końcówki zabezpiecza się płatkami i nakręca się włosy na kołki (dobiera się średnicę kołków oraz długość pasemek). Spryskuje się nawinięte włosy płynem do trwałej ondulacji i odczekuje się 30 minut. Potem należy spłukać płyn, wysuszyć włosy i zastosować utrwalacz, który ma za zadanie utrwalić skręt oraz zregenerować i nawilżyć włosy. Po wykonaniu usługi nie powinno się stosować preparatów obciążających włosy.
Niezaprzeczalną zaletą trwałej ondulacji jest to, że zwiększa objętość włosów. Dodatkowo umożliwia uzyskanie pięknych loków, a włosy staną się miękkie i łatwe w stylizacji. Do wad zaliczymy m.in. konieczność poświęcenia minimum 1-2 godzin z naszego życia oraz możliwość degradacji włosów (źle wykonany zabieg doprowadzi do spalenia włosów i wysuszenia kosmyków, zwróćmy uwagę na stosowane przez fryzjerów produkty).
Aktualnie możemy wyróżnić kilka różnych rodzajów trwałej ondulacji. Chodzi m.in. o: ziołową trwałą ondulację (popularna i delikatna metoda, wzmacnia włosy), zasadową trwałą ondulację (zwykle się jej unika, gdyż jest najbardziej inwazyjna i może doprowadzić do zniszczenia włosów), kwaśną trwałą ondulację (często wykonywana, gwarantująca naturalnie wyglądający skręt). Dodatkowo w grę wchodzi dwufazowa trwała ondulacja, trwała ondulacja na gorąco i trwała ondulacja prostująca włosy.
Istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu trwałej ondulacji. Są to: chemioterapia, farbowanie, całkowicie zniszczone oraz osłabione włosy, miesiączka, karmienie piersią i ciąża. W XX wieku usługa ta była uważana za bardzo inwazyjną, teraz jest nieco inaczej, lecz to od nas samych zależy to, czy zechcemy się na nią zdecydować. Przeanalizujmy wszystkie za i przeciw, a następnie dokonajmy słusznej decyzji.