Cieniowanie włosów to jeden z najpopularniejszych zabiegów fryzjerskich. Możemy się na niego zdecydować przede wszystkim w profesjonalnie zarządzanych salonach. Dzięki skutecznie wykonanemu cieniowaniu nasza fryzura nabiera odpowiedniego kształtu i zyskuje na objętości. Nie mamy żadnych problemów z jej układaniem, czym poprawiamy swoje samopoczucie i dbamy o zwiększoną pewność siebie. Kluczowe jest to, aby cieniowanie włosów było przeprowadzone na odpowiednio wysokim poziomie. Z tego też względu zaleca się udać do doświadczonej fryzjerski, która zna się na rzeczy i będzie wiedziała, jak zabrać się za pielęgnację naszej fryzury. Cieniowanie włosów może być realizowane na kilka różnych sposobów, dlatego dowiedzmy się najpierw, jakie techniki stosują fryzjerki i co o nich wiadomo. Cieniowanie to jeden z najprostszych sposobów na zmianę dotychczasowego wizerunku.
Cieniowanie włosów – czym tak właściwie jest? Czy można się za to zabrać bez wychodzenia z domu?
Cieniowanie włosów to popularna technika strzyżenia włosów, na którą możemy się zdecydować w warunkach domowych. Jeśli nie mamy dostatecznie dużo wolnego czasu, aby udać się do wykwalifikowanej fryzjerki poprośmy o pomoc kogoś z rodziny lub znajomych i przeprowadźmy taki zabieg bez wychodzenia z domu. Nie jest to trudne, chociaż cały sekret tkwi w tym, aby ściśle przestrzegać ustalonej wcześnie instrukcji działania. Dzięki temu nie doprowadzimy do żadnych szkód, a nasza fryzura będzie zjawiskowa i zadbana. Dużo zależy jednak od tego, jakie konkretnie włosy chcemy cieniować. Inaczej sprawa wygląda z włosami średnimi, a inaczej z długimi. Jeśli zdecydujemy się na wizytę u fryzjerki musimy wiedzieć, że przyjdzie nam za to zapłacić około 80-130 złotych.
Miejmy świadomość tego, że cieniowanie włosów to nic innego, jak warstwowe skracanie włosów z płynnym przechodzeniem z jednej długości w drugą. Usługa nie jest zbyt skomplikowana, lecz z pewnością wymaga odpowiedniego zaangażowania i precyzji, dlatego też przeanalizujmy to, czy lepszym pomysłem nie będzie wizyta w profesjonalnym salonie fryzjerskim. Cieniowanie ma ścisły związek ze stopniowaniem długości włosów. Stopniowanie powinno zaczynać się od najkrótszych, a kończyć na najdłuższych włosach.
Jakie są najpopularniejsze techniki cieniowania włosów? Wskazówki
Jak już zostało wspomniane cieniowanie włosów może być realizowane na kilka różnych sposobów. W tym miejscu poznamy podstawowe techniki cieniowania włosów, na które możemy się zdecydować u fryzjerki lub też we własnych domach i mieszkaniach. Oto kilka przykładów:
- cieniowanie piórkowe – jedna z popularniejszych technik, która opiera się na tym, że włosy znajdują się w bliskiej odległości od skóry, a do tego są wygładzone,
- pikowanie – ta technika dotyczy końcówek, dzięki czemu doprowadzamy do sytuacji, w której końcówki są lekkie i delikatne. Dochodzi również do zmniejszenia objętości włosów,
- cieniowanie na tępo – dodajemy fryzurze objętości,
- efilowanie – usługa ta ma na celu stopniowanie długości włosów oraz zmniejszenie ich objętości,
- degażowanie – z techniki tej korzystamy jedynie wtedy, gdy chcemy udanie wykończyć naszą fryzurę (zmniejszamy np. objętość grzywki),
- ząbkowanie – wycinanie niewielkich trójkącików na końcówkach włosów, tak aby uatrakcyjnić całą fryzurę.
Jak widać techniki te znacznie się od siebie różnią, więc jeśli nigdy wcześniej nie stawiało się na cieniowanie włosów warto porozmawiać na ten temat z wyspecjalizowanymi fryzjerkami. Dzięki temu będziemy wiedzieć, która technika cieniowania włosów będzie w naszym przypadku zdecydowanie najkorzystniejszym wyborem. Każda z nich ma swoje mocne strony i może być stosowana np. przed bankietem, spotkaniem biznesowym lub też wyjściem na randkę.
Nie da się jednoznacznie określić tego, która z technik będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem bez specjalistycznej konsultacji, ponieważ jest to zależne m.in. od długości i struktury włosów. Dajmy działać specjalistkom i dostosujmy się do ich wskazówek, a jeśli chcemy nieco zaoszczędzić zabierzmy się za to w warunkach domowych, lecz najpierw dowiedzmy się od profesjonalistek, która technika jest nam dedykowana.
Cieniowanie włosów – dlaczego warto na to postawić? Największe zalety
Zdecydowanie się na cieniowanie włosów niesie za sobą wiele zalet. Wybierzmy taką technikę strzyżenia włosów przede wszystkim wtedy, gdy:
- nasze włosy są ciężkie, zaniedbane i trudno się układają,
- mamy problem z okiełznaniem fryzury, np. przed wyjściem do pracy,
- chcemy nadać fryzurze optymalnego kształtu i lepiej się w niej poczuć,
- mamy do czynienia ze sterczącymi i puszystymi włosami,
- zależy nam na modelowaniu owalu twarzy i odświeżeniu fryzury.
Nie da się ukryć, że omawiana wyżej technika przyniesie nam pożądane efekty, ale jedynie wtedy, gdy usługa zostanie wykonana na najwyższym z możliwych poziomów. Czasami nie warto na oszczędzać na profesjonalistkach, gdyż w grę wchodzi nasze dobre samopoczucie oraz troska o codzienny wygląd.
Jak wykonać cieniowanie włosów? Co trzeba wiedzieć?
Zastanówmy się jeszcze nad tym, jak konkretnie zabrać się za cieniowanie włosów. Na samym początku skupmy się na tym, aby podzielić włosy na kilka sekcji (dzięki temu przejścia z jednej długości w drugą będą płynne). Później wyposażmy się w profesjonalne narzędzia oraz akcesoria (np. nożyczki fryzjerskie lub tzw. degażówki, lustro, woda w atomizerze, grzebień ze szpikulcem oraz spinki i gumki do włosów) i zabierzmy się za stopniowanie długości włosów (z pomocą tzw. pasma pamięci, które znajduje się na czubku głowy i jest obcinane jako pierwsze).
Optymalny efekt uzyskamy, gdy zwiążemy włosy w tzw. „koński ogon”. Przy włosach długich całość opiera się na rozczesaniu włosów, spryskaniu ich wodą, ponownym rozczesaniu, zaczesaniu włosów do góry (grzebieniem), związaniu włosów gumką, ponownym spryskaniu wodą, kolejnym rozczesaniu i obcięciu włosów o 1-2 centymetry.
Cieniowanie włosów – krótkie podsumowanie
Pora na krótkie podsumowanie artykułu o cieniowaniu włosów. To jedna z popularniejszych technik strzyżenia, która może być realizowana w warunkach domowych lub w profesjonalnych salonach fryzjerskich (cena waha się w granicach od 80 do 130 złotych).
Wiedzmy o tym, że cieniowanie włosów to warstwowe skracanie włosów z płynnym przejściem z jednej długości w drugą. Najlepiej, gdy zajmą się tym doświadczone profesjonalistki, które wykonają m.in. wysokiej klasy stopniowanie długości włosów (od najkrótszych do najdłuższych włosów).
Jeśli chodzi o dostępne techniki cieniowania włosów musimy mieć świadomość tego, że do wyboru mamy: cieniowanie piórkowe (włosy znajdują się blisko skóry), na tępo (dodanie objętości), pikowanie (uzyskanie lekkich i delikatnych końcówek), efilowanie (zmniejszenie objętości i stopniowanie długości), ząbkowanie (wycinanie trójkącików na końcówkach oraz degażowanie (atrakcyjne wykończenie fryzury). Dobór techniki cieniowania włosów jest zależny m.in. od ich struktury oraz długości, dlatego weźmy pod uwagę porady ze strony specjalistek.
Nie da się ukryć, że cieniowanie włosów okaże się strzałem w dziesiątkę, gdy zależy nam na zmianie dotychczasowego wizerunku, odświeżeniu fryzury, modelowaniu owalu twarzy, nadaniu fryzurze optymalnego kształtu oraz okiełznaniu fryzury. To ciekawa propozycja dla posiadaczek ciężkich i trudnych w układaniu włosów.
Zabierając się za cieniowanie włosów na samym początku warto byłoby je podzielić na kilka sekcji (uzyskanie płynnego przejścia z jednej długości w drugą) oraz wyposażyć się w komplet narzędzi i akcesoriów (nożyczki fryzjerskie i degażówki, lustro, gumki i spinki do włosów, grzebień ze szpikulcem i woda w atomizerze). Kluczowe jest też wykonanie stopniowania długości włosów z wykorzystaniem pasma pamięci. W przypadku włosów długich całość opiera się na rozczesaniu włosów, spryskaniu ich wodą, ponownym rozczesaniu, zaczesaniu włosów do góry, związaniu ich gumką, kolejnym spryskaniu i rozczesaniu oraz obcięciu o 1-2 cm. Najlepiej, gdy włosy będą związane w „koński ogon”.