Pantoflarz to określenie, które często jest stosowane w przypadku różnych mężczyzn. Ma to związek m.in. z ich zachowaniem, które bazuje na całkowitym podporządkowaniu się woli kobiety. Pantoflarze są zazwyczaj bardzo spokojni, uczynni, niekonfliktowi, a do tego stawiają na ciszę i harmonię. Czasami można ich uznać za osoby niepewne, wystraszone, niezbyt odważne, a nawet flegmatyczne. Oczywiście nie każdy mężczyzna, który zgadza się w stu procentach ze swoją kobietą jest uznawany za pantoflarza. Dzieje się tak jedynie w sytuacji, w której panowie są zdominowani przez kobiety i nie są w stanie wyrazić swojego zdania (np. w towarzystwie). Pantoflarza bardzo łatwo zauważyć w tłumie i istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że przynajmniej kilku naszych znajomych zalicza się do omawianej wyżej grupy.
Pantoflarz – kto to tak właściwie jest?
Pantoflarz to osoba, która poddaje się woli kobiety, nie ma swojego zdania i słucha się jej na każdym kroku. Możemy to zauważyć np. na uroczystości rodzinnej, kiedy kobieta oświadcza, że jej partner nie będzie dzisiaj spożywał alkoholu lub też para wychodzi o godzinie 22:00 i mężczyzna nie ma w tej kwestii nic do dodania.
Pantoflarze bez żadnego wahania wykonują wszelkie polecenia ze strony swoich kobiet, nie dyskutują z nimi i nie chcą się im w żaden sposób narazić (często boją się o to, że postawienie się może oznaczać zakończenie związku, konflikt lub też długotrwałą kłótnię). Nie jest do końca wiadome to, z jakiego konkretnie powodu mężczyźni tak się zachowują. Uznaje się, że jest im tak po prostu wygodniej i nie dysponują rozbudowaną pewnością siebie oraz zbyt wysoką samooceną.
Pantoflarze – czy mają jakieś mocne strony? Co z ich wadami?
Pantoflarze są współcześnie kojarzeni z wieloma wadami. Mając taką osobę w swoim najbliższym towarzystwie bardzo rzadko będziemy mogli na nią liczyć, ponieważ wystarczy, że zadzwoni do niego partnerka i opuści nas bez słowa wyjaśnienia (np. podczas pomocy w remontowaniu mieszkania lub też przy wspólnym oglądaniu meczu). Do największych wad pantoflarzy możemy zaliczyć z całą pewnością:
- przesadną uległość,
- brak własnego zdania,
- brak asertywności.
Pamiętajmy o tym, że pantoflarze nie cieszą się zbyt dużym szacunkiem ze strony innych osób i często są wyśmiewani w towarzystwie lub też obgadywani za plecami. Tacy mężczyźni nie są również autorytetem dla własnych dzieci. Czasami warto się zastanowić nad tym, czy aby lepiej nie byłoby zmienić swojego dotychczasowego zachowania i wyjść z cienia swojej żony/partnerki.
Pantoflarz ma także kilka mocnych stron. Zauważają je zwłaszcza przedstawicielki płci pięknej. Chodzi tutaj m.in. o pełne posłuszeństwo, brak stosowania używek, stuprocentową zgodność czy też wzbranianie się przed agresją.
Jak rozpoznać pantoflarza?
Rozpoznanie pantoflarza nie powinno być dla nas żadnym wyzwaniem. Takiego człowieka możemy rozpoznać w kilkanaście minut. Jeśli przebywamy w jego towarzystwie szybko zauważymy, że jest on bardzo uległy w stosunku do swojej żony, nie wchodzi z nią w dyskusje, robi to czego kobieta w danej chwili oczekuje i nigdy się jej nie stawia. Oczywiście nie ma w tym nic złego, ponieważ niektórym mężczyznom może to pasować, ale raczej nie szukajmy w nich swoich przyjaciół lub kolegów, bo szybko może się okazać, że jest to znajomość „do jednej bramki”.
Pantoflarze często nie chcą się przyznać do tego, że są posłuszni swoim partnerkom. Obracają to w żart, a do tego tłumaczą, że ich zachowanie sprawia kobiecie przyjemność i chcą ją np. odciążyć w codziennych obowiązkach lub nie narażać na dodatkowy stres. Warto podchodzić do tego z dystansem, ponieważ w rzeczywistości oznacza to, że mężczyzna jest niejako „podwładnym” swojej partnerki i zrobi wszystko to o co go poprosi. Taki mężczyzna może się z czasem znudzić, gdyż nie będzie w stanie zaoferować kobiecie poczucia bezpieczeństwa i adrenaliny, a dodatkowo nie zyska aprobaty w szeroko rozumianym społeczeństwie.
Pantoflarze – czy są dobrymi kandydatami na mężów i partnerów?
Zastanówmy się jeszcze nad tym, czy pantoflarze są dobrymi kandydatami na mężów lub partnerów. Duże znaczenie ma oczywiście to, jak do tego podchodzi dana kobieta. Niektóre panie szukają mężczyzn, którzy dadzą im się zdominować. Mają wtedy poczucie władzy i wiedzą, że to od nich zależy m.in. to w jakim kierunku rozwinie się relacja, jak będą wyglądały przyszłe wakacje, w jakim towarzystwie będą się obracać, itd.
Czasami trudno rozróżnić dobrego i troskliwego męża od zwykłego pantoflarza. W takiej sytuacji przyjrzymy się ich zachowaniu i dokładnie je prześledźmy. Zwróćmy uwagę m.in. na to, czy:
- partner zawsze nam ustępuje i nie broni swojego zdania,
- z biegiem czasu partner zmienia zdanie i nie chce doprowadzać do konfliktu,
- partner robi w domu praktycznie wszystko (np. odpowiada za sprzątanie, realizowanie domowych obowiązków, opiekuje się dzieckiem, itd.),
- do intymnego zbliżenia dochodzi jedynie wtedy, gdy ochotę ma na to kobieta,
- partner ma jakichś bliskich znajomych i kolegów, z którymi np. wychodzi na mecz lub na piwo,
- partner jest zaradny i potrafi sobie poradzić w każdej sytuacji (nawet tej najtrudniejszej).
Odpowiadając sobie na te pytania łatwo możemy zauważyć, czy nasi partnerzy są pantoflarzami, czy też po prostu mocno kochają swoje żony i chcą, aby żyło im się komfortowo i bezstresowo.
Trudno jednoznacznie określić to, czy pantoflarze są dobrymi kandydatami na mężów i partnerów. Kobiety powinny podejść do tego indywidualnie i zastanowić się nad tym, czego konkretnie oczekują od mężczyzn oraz od życia. Zawsze można porozmawiać na ten temat z koleżankami, psychologiem lub psychoterapeutą. Niektóre zachowania da się przecież zmienić, a relacja może być regularnie ulepszana. Kluczowe jest to, aby korzystały na tym obie zainteresowane strony i nikt nie był poszkodowany.
Pantoflarz – krótkie podsumowanie
Przejdźmy w tym momencie do krótkiego podsumowania powyższego artykułu. Pantoflarze to mężczyźni, którzy poddają się swoim kobietom, nie mają swojego zdania, są bardzo ulegli, spokojni i niekonfliktowi. Jeśli panowie za każdym razem robią to, czego wymaga od nich kobieta, a do tego są strachliwi i flegmatyczni to z całą pewnością mają w sobie coś z pantoflarza.
Pantoflarze nie chcą się narażać swoim partnerkom, a ich zachowanie jest łatwo zauważalne w towarzystwie (np. na uroczystościach rodzinnych, kiedy to kobieta podejmuje ostateczną decyzję co do tego, kiedy para opuszcza imprezę i kto pije danego dnia alkohol). Pantoflarze mają kilka wad, a mianowicie wykazują się całkowitym brakiem własnego zdania, przesadną uległością, brakiem asertywności oraz brakiem autorytetu u dzieci. Jeśli chodzi o zalety warto wymienić w tym miejscu posłuszeństwo, brak agresji oraz brak stosowania używek. Doceniają to oczywiście zwłaszcza przedstawicielki płci pięknej.
Rozpoznanie pantoflarza nie powinno nam zająć zbyt dużo czasu. Zwykle jesteśmy w stanie to uczynić w kilkanaście minut. Łatwo zauważymy, że taki mężczyzna nie wchodzi w dyskusję z żoną, ulega jej na każdym kroku, spełnia każdą jej zachciankę i nigdy się jej nie stawia. W oczach niektórych kobiet pantoflarze są dobrymi kandydatami na mężów, ponieważ panie mają nad nimi całkowitą władzę i decydują m.in. o tym, na co para wyda zebrane oszczędności, gdzie pojadą na wakacje czy też w jakim towarzystwie będą się obracać. Z biegiem czasu paniom może się to jednak znudzić, gdyż pantoflarz nie zapewni im poczucia bezpieczeństwa oraz adrenaliny.
Na pantoflarzy nie można za bardzo liczyć, ponieważ szybko może się okazać, że np. podczas pomocy przy remoncie taki mężczyzna musi szybko wracać do domu (zadzwoni po niego żona). Zastanówmy się jeszcze nad tym jak rozpoznać, czy mężczyzna jest dobrym mężem, czy też zwykłym pantoflarzem. Wystarczy odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań: czy mężczyzna zajmuje się wszystkimi obowiązkami domowymi? czy partner zawsze nam ustępuje i nie broni swojego zdania? czy do intymnego zbliżenia dochodzi jedynie wtedy, gdy ochotę ma na to kobieta? czy partner ma jakichś bliskich kolegów?