Ząbkowaniem nazywa się wyrzynanie zębów mlecznych u niemowląt. Jest to nieodłączny element rozwoju każdego dziecka. U przeważającej części dzieci ząbkowanie powoduje zauważalne dolegliwości ogólne i miejscowe. Jedynie około 1/3 niemowląt należy do szczęśliwców, u których ząbkowanie nie powoduje widocznych dolegliwości.
Kiedy zaczyna się ząbkowanie?
Zawiązki zębów mlecznych pojawiają się jeszcze w brzuchu matki – około 6-7 tygodni życia płodowego. Wyrzynanie zębów odbywa się stopniowo, aż do osiągnięcia prawidłowej pozycji zgryzowej. Dzieli się je na trzy etapy:
- faza przederupcyjna – przesuwanie się zęba oraz wzrost wewnątrzkostny,
- faza erupcyjna – przecinanie błony śluzowej,
- faza poerupcyjna – wzrost nadkostny oraz funkcjonowanie zębów.
Ile trwa ząbkowanie?
Według definicji ząbkowanie to okres 8 dni (4 dni przez erupcją zęba, dzień pojawienia się zęba oraz następne 3 dni). Pierwsze objawy można zauważyć już w 3-4 miesiącu życia niemowlęcia. Pierwszy ząb zaczyna się wyrzynać w około 6-7 miesiącu. Terminy te nie są ścisłe, mogą pojawić się 1-2 miesięczne odchylenia, którymi nie należy się martwić. Przeważnie pierwsze zęby u dzieci pojawiają się w określonej kolejności. Najpierw pojawiają się dolne i górne jedynki. Następnie wyrzynają się dwójki, czwórki, trójki oraz zęby trzonowe.
Jakie są objawy ząbkowania u dzieci?
Objawów ząbkowania jest wiele i mogą być bardzo różnorodne. Objawami może być widoczne zaczerwienie oraz opuchnięcie jamy ustnej, nadmierne wydzielanie śliny lub swędzenie dziąseł. Dla rodzica najbardziej widoczna jest zmiana zachowania dziecka, jego rozdrażnienie, płaczliwość, problemy ze snem, spadek apetytu i odmawianie przyjmowania stałych posiłków. Dzieci ząbkujące często wkładają rączki i inne przedmioty do ust.
Bardziej poważne objawy, jak gorączka, biegunka i wymioty są przypisywane infekcjom podczas ząbkowania. Okres ten charakteryzuje się obniżona odpornością. Dzieci częściej wkładają do buzi różnorodne przedmioty, przenosząc tym samym bakterie i wirusy do organizmu. Dlatego w tym okresie szczególnie ważna jest odpowiednia higiena zabawek, gryzaków, smoczków i rączek dziecka. Objawy ząbkowania nie muszą być tak samo silne w przypadku każdego ząbka. Jest to kwestia indywidualna i nie ma tutaj reguły.
Sposoby na łagodzenie bólu
Sposobów na uśmierzenie bólu przy ząbkowaniu jest wiele. Najbardziej zalecanymi środkami są preparaty ziołowe, zawierające naturalne wyciągi roślinne o działaniu przeciwbólowym, antyseptycznym, przeciwzapalnym, powlekającym i ściągającym. Środki te mają zazwyczaj formę sprayu lub żelu. Preparaty te zawierają wyciągi z propolisu, rumianku, goździka, prawoślazu, szałwii, tymianku i rzewienia lekarskiego. Przy wyborze odpowiedniego środka należy unikać produktów zawierających cukier oraz sztuczne konserwanty.
Innym sposobem na uśmierzenie bólu są preparaty homeopatyczne. Są bezpieczne, skuteczne oraz sprzedawane bez recepty. Dostępne są w formie żelów do stosowania na dziąsła, roztworów lub kropli doustnych lub czopków homeopatycznych.
Super, nie wierzę, że ten wpis to taka skarbnica informacji na temat ząbkowania u dzieci! Od dawna szukałam rzetelnych i konkretnych informacji, które pomogą mi zrozumieć, czego mogę się spodziewać, gdy moje dziecko zacznie ząbkować. Teraz, dzięki temu artykułowi, czuję się przygotowana na ten etap życia mojego malucha i wiem, jak mu pomóc w tym czasie. Naprawdę wartościowa lektura!