Pedicure to szeroko pojęta usługa związana z pielęgnacją stóp. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że aktualnie mamy styczność z wieloma rodzajami tego typu usługi. Wystarczy wymienić pedicure kosmetyczny oraz podologiczny. Najczęściej decydujemy się na ten pierwszy. W tym przypadku mówimy o pielęgnacji zdrowych stóp z wykorzystaniem rozmaitych zabiegów i akcesoriów. Niekiedy możemy się za to zabrać w warunkach domowych, ale lepiej wybierzmy się do profesjonalnego salonu kosmetycznego i zaufajmy specjalistom. Do wyboru mamy wiele różnych zakładów, znajdujących się głównie w nieco większych miastach. Najważniejszą zaletą pedicure jest to, iż nadaje naszym stopom naturalnego wyglądu, pozwala pozbyć się niedoskonałości i dba o nasz głęboki relaks. Nic dziwnego, że taki zabieg jest ceniony zarówno przez osoby młode, jak i te znacznie bardziej doświadczone.
Pedicure – jakie są rodzaje?
Już wyżej zostało wspomniane to, że pedicure dzieli się obecnie na kilka rodzajów. Zdecydowanie najpopularniejsze to:
- pedicure kosmetyczny – to kompleksowa pielęgnacja zdrowych stóp, tak aby nadać im atrakcyjności oraz bogatej estetyki. W tym przypadku korzystamy głównie z różnych peelingów, kremów oraz zabiegów parafinowych. Pojawia się też masaż stóp oraz usunięcie skórek. Mamy pewność, że specjaliści zadbają o to, że nasze paznokcie u stóp zostaną maksymalnie skrócone, a do tego precyzyjnie pomalowane,
- pedicure podologiczny (specjalistyczny) – zdecydowanie bardziej rozbudowana usługa, ponieważ łączy w sobie pielęgnację oraz leczenie stóp. Decydujemy się na to w momencie, gdy z naszymi stopami zaczyna się dziać coś złego. Na samym początku konieczne jest przeprowadzenie wywiadu medycznego, a wykonaniem zabiegów zajmują się wybitni fachowcy (podolodzy). Pacjentowi zakłada się kartę pacjenta i wpisuje się do niej wszystkie przeprowadzone czynności oraz wnioski. To właśnie ten typ pedicure pozwala na usunięcie modzeli, nagniotków i twardej skóry.
Coraz większym zainteresowaniem na współczesnym rynku cieszy się też pedicure frezarkowy. Pewne jest to, że pedicure kosmetyczny okaże się zdecydowanie mniej kosztowny, gdyż pedicure specjalistyczny wymaga zastosowania najwyższej klasy sprzętu (często bardzo drogiego), ale też starannie wysterylizowanych narzędzi.
Pedicure kosmetyczny – jakich efektów możemy się spodziewać?
Zastanówmy się teraz jakich konkretnie efektów możemy się spodziewać po wykonaniu zabiegu z zakresu pedicure kosmetycznego. Chodzi m.in. o poprawę kondycji oraz wyglądu stóp, zapobieganie pojawianiu się wrastających paznokci, szybszą regenerację paznokci i stóp, ale też uzyskanie gładkiej i przyjemnej w dotyku skóry. Kluczowe jest to, aby usługa była przeprowadzona na bardzo wysokim poziomie, dlatego warto bazować na doświadczeniu i umiejętnościach uznanych specjalistów. Pedicure kosmetyczny to gwarancja powierzchniowej obróbki zdrowej skóry, ale też możliwość pomalowania paznokci na dowolnie wybrany kolor.
Pedicure – jakie są wskazania i przeciwwskazania do wykonania usługi?
Wypadałoby poszerzyć własną wiedzę na temat wskazań i przeciwwskazań do wykonania usługi pedicure. Jeśli chodzi o wskazania to musimy wiedzieć o tym, że warto udać się do specjalistów zwłaszcza wtedy, gdy narzekamy na przemęczone stopy, mamy problem z nadmierną potliwością stóp, na naszych stopach pojawiają się nagniotki i wrastające paznokcie oraz zmagamy się ze zrogowaciałym naskórkiem.
Najczęstsze przeciwwskazania do wykonania pedicure to z kolei:
- grzybica stóp lub paznokci,
- problemy z krzepliwością krwi,
- rany,
- łuszczyca skóry oraz paznokci,
- choroby zakaźne,
- stany zapalne i ropne,
- świeże blizny.
Jak widać musimy to bardzo dokładnie skonsultować z profesjonalistami, aby za każdym razem mieć pewność, że podjęliśmy jedyną słuszną decyzję. Dużo informacji uda nam się wyciągnąć m.in. od naszych znajomych. Nie bójmy się ufać specjalistom, ponieważ to właśnie oni zadbają o to, aby nasze stopy były zregenerowane i wolne od jakichkolwiek dolegliwości oraz niepożądanych zmian.
Pedicure – jakie błędy mogą się pojawić?
Pedicure może się oczywiście zakończyć wielkim sukcesem, ale musimy przygotować się na to, że po drodze mogą się pojawić drobne błędy i nieprawidłowości. Narazimy się na to szczególnie wtedy, gdy udamy się do niezbyt doświadczonych wykonawców omawianych usług. Problemem może się również okazać brak wywiadu medycznego.
Nieprawidłowo wykonany zabieg pedicure może doprowadzić do tego, że po pewnym czasie od jego wykonaniu stopy zaczną nas lekko szczypać lub też nawet boleć. Istnieje wtedy duże prawdopodobieństwo tego, że były zbyt długo w wodzie (np. z dodatkiem soli) lub też doszło do zaburzeń podczas pielęgnacji warstwy skórnej.
To tylko kilka błędów, które mogą się pojawić w trakcie pedicure. Ponadto warto wymienić chociażby:
- nieznajomość frezowania stóp,
- nieumiejętne rozpoznanie defektów paznokciowych,
- usuwanie wrastających paznokci bez odpowiedniego doświadczenia i szkoleń.
Jak widać wiele zależy od nas samych, ponieważ to my wybieramy gabinet do którego udamy się na przeprowadzenie usługi pedicure. Jeśli będziemy bazować na opiniach zadowolonych klientek mamy większe szanse na to, że trafimy na profesjonalistów i nie będzie trzeba się niczym stresować, a zabieg okaże się w stu procentach przyjemny.
Pedicure – czy warto? Ile to może kosztować?
Regularnie wykonywany pedicure może nam przynieść szereg rozmaitych korzyści. Oczywiście podejdźmy do tego rozważnie i decydujmy się na taki zabieg raz na kilka tygodni. To szansa na wczesne wykrycie problemów ze stopami, infekcjami grzybiczymi, krążeniem oraz paznokciami. W ten sposób zadbamy o nasze stopy i sprawimy, że staną się atrakcyjne pod kątem wizualnym, zregenerowane oraz estetyczne.
Jeśli chodzi o koszt pedicure kosmetycznego przygotujmy się na to, że przyjdzie nam za niego zapłacić około 90-140 złotych, natomiast w przypadku pedicure podologicznego koszt ten będzie nieco wyższy (nawet do 250 złotych). Duże znaczenie ma m.in. renoma wybranego salonu (wraz z lokalizacją), ale też zakres wykonywanych czynności.
Pedicure – krótkie podsumowanie
Pedicure to usługa, która cieszy się bardzo dużą popularnością w wielu zakątkach świata, zarówno wśród przedstawicieli młodego, jak i dużo starszego pokolenia. Można ją wykonać w profesjonalnych salonach, ale też w warunkach domowych. Zaleca się jednak korzystać ze wsparcia specjalistów.
Pedicure możemy obecnie podzielić na dwa podstawowe rodzaje: kosmetyczny (pielęgnacja zdrowych stóp, masaż, wykorzystywanie zabiegów parafinowych i kremów – usuwanie skórek, malowanie paznokci) oraz podologiczny (nazywany również specjalistycznym – łączy w sobie pielęgnację oraz leczenie stóp i ma związek z koniecznością wykonania wywiadu medycznego oraz zastosowaniem najwyższej klasy sprzętu).
Co najważniejsze odpowiednio wykonany pedicure pomaga nam osiągnąć efekt zregenerowanych i bardzo atrakcyjnych stóp. W krótkim czasie poprawimy ich kondycję i zapewnimy sobie gładką oraz przyjemną w dotyku skórę. Jeśli chodzi o pedicure specjalistyczny decydujemy się na niego, gdy chcemy usunąć modzele, nagniotki oraz twardą skórę.
Wskazaniami do wykonania pedicure są m.in. nadmierna potliwość stóp, problemy ze zmęczonymi stopami oraz zrogowaciały naskórek. Co do przeciwwskazań powinniśmy pamiętać o chorobach zakaźnych, ranach, świeżych bliznach, stanach zapalnych i ropnych, łuszczycy oraz grzybicy. Podczas wykonywania zabiegu pedicure może się pojawić kilka błędów, w tym m.in.: zbyt długie trzymanie stóp w wodzie z dodatkiem soli, nieznajomość frezowania stóp lub też nieumiejętne rozpoznanie defektów paznokciowych. W związku z tym wybierajmy jedynie sprawdzonych profesjonalistów.
Koszt pedicure kosmetycznego waha się w granicach 90-140 złotych, natomiast za wykonanie pedicure specjalistycznego będziemy musieli zapłacić nawet do 250 złotych.